huličův deníček

šalvia

Nový příspěvek

 

Salvia Divinorum

Popis

Rostlina má čtyřhranné duté stonky, které se bez podpory po dosažení určité výšky(zhruba 1m) skloní k zemi, kde znovu zakoření. S podporou může dorůst výšky až 2.5 metru. Ze vzpřímené a málo větvené lodyhy vyrůstají až 15cm velké listy s vejčitým tvarem a pilovitými okraji. Pokud kvete(což je v ČR celkem vzácné) tak většinou v prosinci. Rostlina tvoří nafialovělé asi 15mm dlouhé květy, které jsou poskládány v chudých lichopřeslenech dlouhých 40cm.

Výskyt

Domovem je pouze na několika kilometrech čtverečních hor Sierra Mazateca v Oaxace v Mexiku a proto jí může hrozit vyhynutí. Z botanického hlediska je zřejmě produktem lidského šlechtění(že by Aztékové?) a díky tomu se množí pouze vegetativně-řízkováním. Na druhou stranu se v poslední době vyskytly zprávy o tom, že tato šalvěj je schopna plodná semena vytvořit.

Pestovanie

Pokud chcete šalvěj pěstovat budete si muset opatřit její řízek od někoho kdo ji už pěstuje. Čerstvé řízky koření velmi dobře v jakémkoliv prostředí(voda, hlína, rockwool). Šalvěj miluje vlhkost. V její domovině několikrát denně prší a vlhkost vzduchu dosahuje téměř 100%. Jakmile šalvěj zakoření můžete jí začít pomalu zvykat na sušší podmíky. Nespěchejte a roste ji rozprašovačem několikrát denně. V příliš suchém vzduchu začnou listy, které jsou asi z 87% voda, od okrajů zasychat a posléze odpadnou. Šalvěj potřebuje hodně světla a zvykne si dokonce i na přímé slunce. Hlavní je nevystavit šalvěj nějakému velkému šoku. Vždy proto rostlinu postupně zvykejte na nové prostředí. Dospělá rostlina má rozsáhlý kořenový systém. Rostlina je poměrně nenáročná na živiny. V létě můžete pěstovat šalvěj venku, jen bych doporučoval spíše v polostínu a dostatečně zalévat. Před krutou středoevropskou zimou ji však opět musíte ukrýt, zmrzla by.

História

Tato rostlina je odedávna užívána mazatéckými šamany a curanderos(Z tohoto národa pocházela také šamanka a curandera Maria Sabina). Pro západní svět objevil šalvěj r. 1962 slavný etnobotanik R. Gordon Wasson, ale spolu s A. Hofmannem neodhalili její skutečný potenciál. Roku 1982 se podařilo Alfredu Ortegovi izolovat účinnou látku - diterpen Salvinorin A. Po dlouholetém neúspěšném snažení bylo pak roku 2002 zjištěno působení salvinorinu na kappa-opiodní receptor. Šalvěj je mocnou spojenkyní v poznávání sebe samého, protože dokáže rozpouštět ego.

Chémia

Salvinorin A je v současné době považován za nejúčinnější přírodní halucinogen. Již 1 mg může mít velmi silný účinek. Koncentrace v listech je okolo 0.8-4mg/g. Obsah účinné látky může být proměnlivý. Salvinorin vzniká jako součást komplexní pryskyřice, která se hromadí pod žláznatými epidermálními chloupky(trichomy) šalvěje divotvorné. Nejvyšší obsah salvinorinu je v listech během teplých měsíců.

Užívanie

Při kouření doporučuji vyrobit nebo koupit extrakt 5x - 20x kvůli snížení množství kouřeného substrátu. Vzhledem k tomu, že je kouř nutno zadržet na minimálně 30s doporučuji kouřit buď z jednoduché vodní dýmky nebo bongu. Další možností je žvýkání listů, avšak ty jsou značně hořké. Trávicí enzymy salvinorin rozkládají a je proto nutné listy nadrobno rozžvýkat a podržet v ústech co nejdéle. Spolknuté listy jsou znehodnoceny. Podle současných toxikologických poznatků je toxicita salvinorinu zanedbatelná. Na druhou stranu lidé co přehnali dávku salvinorinu se už většinou bojí znovu pokoušet vstoupit do říše ska Pastory.

Prostredie hraje u šalvěje velkou roli! Doporučuji odlehlé místo v přírodě po západu slunce. Hudba je spíše rušivá. Rušivé elementy nabourávají průběh tripu a vracejí člověka do reality. Ja vhodné pohodlně se usadit např. do křesla nebo si připravit polštář pod hlavu a lehnout na zem nebo postel. Zpravidla je totiž subjekt "paralyzován".

Účinky

Bicyklický diterpen salvinorin A je selektivním agonistou kappa-opiodního receptoru. Při kouření se dostavuje nájezd téměř okamžitě a první nejsilnější vlna trvá 5-15 minut. Při žvýkání listů může trvat až hodinu. Dochází k rozsáhlým změnám ve vnímání. Rozpuštění ega je následováno vystoupením z běžné reality, změnami vidění, kontakty s různými duchovními entitami, cestami časem, výjevy ze života šalvěje (KERRAY vyslovil domněnku, že vlastně všechno na tripu nějak souvisí s šalvějí), transformacemi těla, záchvaty smíchu, změnou fyzikálních zákonů, pnutím na těle. Všechny tyto efekty jsou vnímány jako reálné.

 

Bad Trip

U nezkušeného uživatele nebo při nezvykle vysoké dávce se mouhou dostavit subjektivně nepříjemné symptomy jako strach, nadměrné pocení, panika a dezorientace. Výhodou je krátká doba tripu v porovnání s ostatními halucinogeny. Člověk je většinou letargický, ale na krystalové dálnici ztrácejí někteří lidé vládu nad svým tělem a to se potom může bezvládně potácet po místnosti(nebezpečí úrazu). Proto je dobré mít nějakého přísedícího, který bude bdít nad bezpečným průběhem tripu.

Žádné komentáře