huličův deníček

kawa kawa

Nový příspěvek

 

Piper methysticum (Kawa-Kawa)

História

Za objev tohoto druhu vděčíme britskému mořeplavci Jamesi Cookovi. Pití kawy, jak se pepřovník opojný také nazývá, je již po staletí součástí polynéského života a kultury od Havaje až po Novou Guineu. Obřady pití kawy jsou však známy především z ostrova Fidži.

Popis

Piper methysticum je příbuzný s pepřovníkem betelovým a patří do čeledi Piperaceae, pepřovníkovitých. Keř je 2,5 až 6 metrů vysoký se vzpřímenými, dužnatými výhonky, vyrůstajícími z tlustého kořene. Listy má nepravidelně srdčité, tupě špičaté, na rubu plstnaté. Květenství je klas 5 až 7 cm dlouhý, plod přisedlá bobule.Výskyt

Pepřovník opojný je asi domácí v západní a jihozápadní Polynésii, odkud se rozšířil do okolních oblastí. Dnes se vyskytuje v různých oblastech Melanésie, včetně Nové Guineje, Šalamounových ostrovů, Fidži a Vanuatu, dále po celé Polynésii, s výjimkou Velikonočních ostrovů i Rapy a velmi vzácně v Mikronésii v Ponape. V Melanésii se pije kawa pouze v určitých oblastech, což je možno vysvětlit užíváním betelu. Všeobecně totiž platí, že tam, kde pijí kawu, neznají žvýkání betelu a naopak. Učinné látky. Většina známých sloučenin má za základ piperidin, pyrrolidin nebo isobutamin. Nejvýznamnější je však pipermethystin, který tvoří v nadzemní části dominantní složku (0,17 procenta), zatímco v kořenech je obsah nižší. Dalšími látkami jsou tzv. kawa-laktony a také chalkony.

Užívanie

Nápoj připravený z kořene uvedeného pepřovníku se užívá pro svoje opojné a euforické účinky. Nejprve se dostavuje pocit únavy doprovázený zblednutím, po kterém následuje zlepšení nálady provázené pocitem opojení. Větší dávky tohoto nápoje navozují hluboký, dlouhotrvající spánek. Dlouhodobé užívání drogy vede u konzumenta ke ztrátám tělesné hmotnosti, k větší náchylnosti k chorobám a k poškození jater. Příprava kawového nápoje. K přípravě opojného obřadního nápoje s narkotickými účinky slouží kořeny nebo méně kvalitní stonky. Po očištění se rozkrájejí na malé kousky a potom se rozžvýkají, rozdrtí kameny nebo nastrouhají. Připravená drť se mísí s normální nebo kokosovou vodou a nechá v klidu. Po určité době se vyjme zkvašená kašovitá emulze z nádoby a vlije do hustého a jemného vaku z vláken kenafu, který slouží jako filtr. Tím se kapalina oddělí od pevné složky. Jinde se však pije nápoj zahuštěný bez filtrace. Zachycená přefiltrovaná tekutina se podává ve dřevěných nádobách, které jsou určeny pouze k tomuto účelu. Rozlévá se do skořápek z kokosových ořechů, ze kterých se pije. Nápoj má šedohnědou barvu jako bílá káva, vůni po šeříku, kořenitou, dráždivou a hořkou chuť se silně svíravými účinky, připomínajícími mýdlovou vodu.

Účinky

Kava-kava dokáže uchvátit mysl. Není to jen klasické nadšení pro věc, ale je to něco, co změní způsob přijímání informací, jejich vyhodnocování, třídění a ovlivňuje to reakce na tyto podněty. Myšlení je ovlivněno kava-kava, ale není to stejný způsob ovlivnění jako při působení kofeinu, nikotinu, alkoholu nebo marihuany. Jde spíše o přechod z lineárního do mnohorozměrného způsobu bytí a chápání smyslu bytí. Zdá se, jako by se rozšířila paměť, mozek si žádá intenzivní přísun podnětů, které přicházejí prostřednictvím světla, pohybů, zvuků apod. Mír a klid jsou velmi intenzivní složkou pocitu vnitřní vyrovnanosti. Smysly jsou vnímavější, takže každý šepot je vnímán hlasitě a hlasitý zvuk je nepříjemný. Po několika hodinách jste zase zcela čerství, jako by se vůbec nic nestalo. Pocit pohody a vyrovnanosti. Kava zvedá hladinu emocí. Ulevuje únavě a lehce stimuluje duševní činnost. V menších dávkách kava uvolňuje svaly. Ve větších dávkách působí kava jako uspávadlo, aniž by přitom zatemňovala vědomí. Okamžitá necitlivost v ústech. Kava je velmi účinné lokální anestetikum, v tom konkuruje i kokainu. Ve větších dávkách kava ovlivňuje rovnováhu a motorickou stabilitu (srovnatelné s účinky alkoholu), stahuje zorničky a mění vnímání hloubky a vzdálenosti (sáhnete třeba po klice a zjistíte, že dveře jsou až na druhé straně pokoje). Hlava je ovlivněna pozitivně. Cítíte se přátelsky, ne sentimentálně. Nemůžete kavu nenávidět. Zklidňuje mysl. Všechno je na svém místě a tvoří to dohromady lehce pochopitelný celek. Kava-kava má ráda ticho a přítmí.

Liečivé účinky

V posledních letech si kawa získala velkou popularitu v západní Evropě i USA, kde se prodává v prášku nebo tabletách, ale je i součástí některých výrobků, např. ústních sprejů. Ukázalo se totiž, že kawa uvolňuje kosterní svalstvo, léčí bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti a obezitě, ale snižuje i napětí a stres. Přitom nemá žádné vedlejší účinky a ani není návyková.
Žádné komentáře